ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU – 16 LISTOPADA

16 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.  Światowa Organizacja Zdrowia ciągle przypominana, uświadamia i ostrzega przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu, głównie chorobami układu oddechowego i krążenia oraz chorobami nowotworowymi.

Palenie tytoniu stanowi jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych w Polsce. Jeszcze przed 30 laty przeciętny Polak wypalał więcej papierosów, niż mieszkaniec jakiegokolwiek innego kraju na świecie. W Polsce rejestrowano najwyższą częstość zachorowań na schorzenia odtytoniowe, a w szczególności na raka płuca, chorobę występującą prawie wyłącznie u palaczy.

Obecnie liczba ekspalaczy zaczyna przekraczać liczbę palaczy. Obserwuje się w ostatnich latach stopniowe zmniejszanie liczby osób palących wśród dorosłych. W latach 1990-2016 spadła też sprzedaż papierosów - z ponad 100 mld papierosów - do ok. 40 mld. Zmniejsza się także liczba osób regularnie palących wśród młodzieży.
Wyniki badań Instytutu Dziecka i Matki pokazują, że w latach 2002‐2014 wśród dzieci w wieku 15 lat odsetek palących zmalał z 21% do 10% u chłopców i z 12% do 10% wśród dziewcząt.

Wszystko to doprowadziło to do poprawy stanu zdrowia społeczeństwa.

Autor: Magdalena Calicka -Dąbrowicka